Urokliwy Kraków wieczorową porą


Witam Was :)

Chciałabym Wam pokazać moje zdjęcia z niedawnego mojego wyjazdu do pięknego Krakowa. Zdjęcia były robione telefonem LG, akurat nie miałam aparatu przy sobie więc musiałam robić zdjęcia tym co miałam....:) Wiadomą rzeczą jest, że jak się jest w tak pięknym i urokliwych miejscach to aż samo się prosi żeby porobić kilka zdjęć, nawet tym co się ma. :) Z tego choćby względu niektóre zdjęcia mogą mieć trochę do życzenia co do jakości.

Pierwsze zdjęcie jakie chce Wam pokazać będzie ukazywało Teatr Juliusza Słowackiego , początkowo zwanym Miejskim, oddano do użytku 1893 roku. Mieścił się w nowo wybudowanym gmachu teatralnym przy placu św. Ducha. Budynek wzniesiony według projektu Jana Zawiejskiego wzorowany był na najpiękniejszych teatrach Europy, stanowi on znakomity przykład architektury eklektycznej.Na fasadzie wyryto w marmurze napis: "Kraków sztuce narodowej", widomy znak oczekiwań i znaczenia, jakie nowo powstałemu teatrowi przypisywali jego twórcy. Inauguracja sceny odbyła się 21 października. Na program wieczoru składały się m.in. fragmenty "Zemsty" Fredry, "Balladyny" Słowackiego oraz "Konfederatów Barskich" Mickiewicza. Pierwszą premierę zagrano cztery dni później, były nią "Śluby panieńskie" Fredry.Kolejnym zdjęciem jakie chciałabym Wam pokazać będą to Sukiennice w Krakowie.
A to tak dla tych którzy nie koniecznie są poinformowani co znajduje się aktualnie w Sukiennicach a chcieli uzupełnić swoją wiedzę na ten temat. :)

Obecnie w Sukiennicach znajdują się dwa rzędy kramów, głównie z biżuterią, pamiątkami czy       rękodziełami. Obecnie na piętrze Sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIXw. Stanowi ona oddział Muzeum Narodowego. Na parterze Sukiennic znajduje się również słynna kawiarnia Noworolski. Pod zewnętrzną częścią sukiennic jako ciekawostkę obejrzeć można zachowane zabytkowe i sprawne oświetlenie gazowe.

W 2010 r. otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Podziemia Rynku Głównego, do którego wejście znajduje się w Sukiennicach. Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad dawnymi traktami, w tym brukami średniowiecznych Sukiennic.


Następne zdjęcie ukazuje Kościół Mariacki, zwany także Kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znajduje się on na przeciwko Sukiennic, więc mamy nie daleko, żeby zobaczyć dwie ciekawe i godne uwagi atrakcje turystyczne. Kościół Mariacki to jeden z największych i najważniejszych, po Archikatedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 roku posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Zbudowany został w XIV i XV wieku, styl architektoniczny jaki prezentuje to gotyk. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. 
Finalnym zdjęciem mojego dzisiejszego postu będzie zdjęcie typu kolaż - jedno zdjęcie w dwóch różnych wersjach, także ukazuje sukiennice ale z innej trochę perspektywy. Zdjęcie zostało zrobione w średniej jakości i myślałam, że do niczego się już nie nada ale trochę nad nim posiedziałam i wyszło to co teraz mogę Wam pokazać. Byłabym wdzięczna osobą, które będą przeglądać mój post żeby napisały co o nich myślą i które zdjęcie im się najbardziej podobało. :)
15 komentarzy:

 1. Wycieczka po Krakowie :) nigdy tam nie byłem..
  Czarno białe z dorożkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo za komentarz :) A Kraków polecam z całego serca, jest bardzo piękny , warto się tam wybrać nawet na weekend. :)

   Usuń
 2. Mimo kilu wizyt w Krakowie, nie jestem jego fanką. Twoje zdjęcia jednak ujmują go w zachęcający sposób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za komentarz:) Nie każdy musi podobać się to samo, to właśnie jest piękne:) Ja jestem wielką fanką Krakowa :) Cieszę się że podobały Ci się moje zdjęcia :)

   Usuń
 3. Jak na zdjęcia telefonem przyznaję, że jest rewelacja!
  A Kraków po prostu uwielbiam i jest to przepiękne miasto imo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:) Ja też uwielbiam oraz uważam, że to piękne miasto :)

   Usuń
 4. Ehhhh marzy mi się taka spokojna i swobodna wycieczka po Krakowie. Zawsze tylko w biegu i przejazdem niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzenia trzeba spełniać:) Może kiedyś uda się spokojnie zwiedzić te piękne miasto :)

   Usuń
 5. Kraków jest naprawdę piękny również na Twoich zdjęciach, pozdrawiam ciepło Daria | bezgrzesznarozpusta.pl :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kraków to bardzo ładne miasto. Byłem już tam kilkukrotnie, ale nigdy nie miałem okazji podziwiać go w nocy, więc dzięki za te piękne zdjęcia. Bardzo dobrze za to wspominam Wrocław i Poznań nocą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo. Ja akurat miałam okazję o każdej porze podziwiać te miasto i za każdym razem coraz bardziej zaczyna mi się podobać :). Cieszę się, że podobają się zdjęcia:). Akurat ja nie miałam nigdy okazji oglądać Poznania nocą ale Wrocław to już tak. Polecam wybrać się do Krakowa, żeby móc podziwiać go nocą, wtedy będzie można porównać te 3 miasta, które najpiękniej prezentuję się nocą ale nie tylko.

   Usuń
 7. Zwiedzanie Krakowa wieczorową porą jest jednym z najsympatyczniejszych moich wspomnień, bardzo chętnie bym je odświeżyła. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, zwiedzanie wieczorową porą ma swój urok oraz taki romantyczny klimat :). Ja też bardzo miło wspominam moje wizyty w Krakowie. Polecam odświeżyć jak jest taka możliwość. :)

   Usuń
 8. Byłam w Krakowie nie raz, ale nigdy wieczorową porą... Po zdjęciach wnioskuję, że nocą jest tam jeszcze piękniej :)

  OdpowiedzUsuń