Fotorelacja z obchodów 57 rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich Cz.2

Witam Was :)

Zapraszam Was na drugą część mojej fotorelacji z obchodów 57 rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich - Bitwa o Dom Katolicki. 28.05.2017 roku.


Wydarzenia zielonogórskie z 30 maja 1960 w końcu nie trafiły do podręczników historii,(Może jeszcze trafią do podręczników) ale w pełni zasłużyły na miejsce w podręczniku obok takich wystąpień jak w Nowej Hucie czy Toruniu. Z drugiej strony na to patrząc to bardzo dziwne, że na tak długo o tym wydarzeniu zapomniano, zwłaszcza jeśli popatrzymy  na skalę tego wydarzenia, jak i późniejszych represji jak mówił historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze Tadeusz Dzwonkowski. Może sprawiło to peryferyjne położenie Zielonej Góry? A może to, że uczestników udało się zastraszyć, żaden z nich nie miał takiej siły przebicia, aby walczyć o sprawiedliwość i... pamięć.

Po niżej przedstawiam Wam kolejne zdjęcia z uroczystości wręczenia odznaczeń - Krzyży Wolności i Solidarności uczestnikom i osobom represjonowanym z tzw Wydarzeń Zielonogórskich.Akt dekoracji. Dekoruje zastępca Prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk i Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. 
Pod koniec uroczystości odczytano apel pamięci, oddano salwy honorowe i złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem, upamiętniającym największe w Polsce wystąpienie społeczeństwa w obronie wiary.
Wiązankę kwiatów pod pomnikiem składają przedstawiciele władz rządowych na czele z Wojciechem Kolarski, przedstawicielem Prezydenta Andrzeja Dudy. 

Wiązankę kwiatów pod pomnikiem składają przedstawiciele Wojska Polskiego, w tym generał dywizji, generał brygady oraz podpułkownik Wojska Polskiego.
 Wiązankę kwiatów składają dyrektor IPN w Poznaniu Rafał Raczek oraz zastępca Prezesa prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Wiązankę kwiatów składają przedstawiciele władz samorządowych oraz Prezydent Miasta Janusz Kubicki wraz z małżonką.
         

Wiązankę kwiatów składają przedstawiciele Zielonogórskiej Policji.


                                      Wiązankę kwiatów składają przedstawiciele Straży.


Wiązankę kwiatów składa parlamentarzyści oraz inni uczestnicy obchodów 57 rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich.


Wiązanki kwiatów złożone pod pomnikiem upamiętniającym Wydarzenia Zielonogórskie z 30.05.1960 roku.

2 komentarze: