Pomnik Chrystusa Króla; porównanie w Świebodzinie i nie tylko....

Witam Was :)

 Tym razem chciałabym Wam pokazać kilka zdjęć z wizyty w Świebodzinie oraz zrobić małe porównanie największych pomników Chrystusa Króla, które znajdują się na świecie. A zatem w Świebodzinie znajduje się drugi na świecie pod względem wysokości Pomnik Chrystusa Króla, jego całkowita wysokość wynosi 36 metrów, z czego na figurę Jezusa przypadają 33 metry, a na jego koronę 3 metry. Każda z dłoni ma po 6 metrów długości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 24 metry.


    
  Figura Jezusa Chrystusa została wzniesiona według projektu Mirosława Pateckiego a koszt całej budowy szacowany jest na 6 milionów złotych, które zostały pokryte z dobrowolnych datków parafian, Polonii amerykańskiej oraz lokalnych przedsiębiorców. Budowę tego monumentu, który waży ponad 440 ton ukończono w 2010 roku i od razu został wpisany do księgi rekordów Guinnessa, jako najwyższy pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata bez piedestału.
 Do 2011r. pomnik (bez piedestału) w Świebodzinie był najwyższy na świecie. Aktualnie pierwsze miejsce zajmuję statua Cristo de la Concordia, która stoi na wzgórzu San Pedro w Boliwii. Wysokość to 34, 20 m a piedestał, na którym został postawiony to 6, 24 m.   Trzecie miejsce zagwarantował sobie najbardziej popularny pomnik Chrystusa Odkupiciela na świecie a znajduję się on na szczycie góry Corcovado w Rio de Janeiro ( Brazylia). Cała konstrukcja mierzy 38 m, sama rzeźba 30 m. Głowa Chrystusa ma 3, 5 m wysokości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 28 m. Zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika rozpoczęto w 1921 r., a budowę zakończono dziesięć lat później (1931 r.). Stworzono go, żeby upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii.
  Zdjęcia ukazują wyłącznie Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie oraz zagospodarowanie terenu wokół pomnika. Można tam zakupić pamiątki okolicznościowe oraz wypić jakąś kawę czy coś zjeść. Nie korzystałam, więc nie wiem jak smakują, ale jak ktoś z Was będzie chciał spędzić tam dłuższą chwilę to można zaryzykować.:) 

8 komentarzy:

 1. Bardzo ładne zdjęcia :) Chce się odwiedzić to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje bardzo :) warto zobaczyć to na własne oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że nie za bardzo lubię takie wielkie pomniki, nie odczuwam ich majestatu, ale wiem, że sporo ludzi tego właśnie oczekuje, pewnej manifestacji, potęgi, symbolu. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 4. ogromny! może robić wrażenie, teren w okół pięnie zagospodarowany! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem osobą religijną i takie pomniki nie robią na mnie wrażenia. Ale ważne, że Ty zobaczyłaś coś co jest związane z Twoją wiarą :)

  OdpowiedzUsuń