Przejdź do głównej zawartości

Fotorelacja z obchodów 57 rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich Cz.1

Witam Was :)

Chciałabym Was zaprosić do pierwszej mojej fotorelacji z przebiegu obchodów 57 rocznicy Obrony Domu Katolickiego tzw. Wydarzenia Zielonogórskie, które odbyły się 28. 05.2017 roku.
Obchody Wydarzeń Zielonogórskich rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, którą koncelebrował biskup Zielonogórsko - Gorzowski Tadeusz Lityński.
Tą uroczystą mszę święta odprawiało dziesięciu księży oraz dwóch biskupów, ale przewodniczył jej biskup diecezjalny Tadeusz Litiński. W uroczystości obchodów 57 rocznicy Obrony Domu Katolickiego, jak również we mszy wzięli udział wierni, uczestnicy Wydarzeń Zielonogórskich z 30.05.1960 roku, zaproszeni goście i władze rządowe i samorządowe wraz z prezydentem miasta Januszem Kubickim, były również poczty sztandarowe, tak że orkiestra wojskowa z Żagania.
Na uroczystość miał też przyjechać Prezydent Polski Andrzej Duda ale niestety się nie pojawił, tylko wysłał swojego podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta - Wojciecha Kotlarskiego. Mszę św. rozpoczęto od odegrania hymnu Narodowego.

Miałam takie szczęście, że mogłam fotografować na tak ważnym wydarzeniu dla mieszkańców Zielonej góry, o tym co się działo 30.05.1960 roku świadomie chciano zapomnieć, żeby nikt się o tym nie dowiedział a jak miał się dowiedzieć to tylko prawdy jaką władze komunistyczne chciały była znana i żadna inna. W tym dniu było bardzo gorąco 30 st. w cieniu a ja nie odczuwałam tak tego gorąca ani zmęczenia z tym związanego, tylko same szczęście...... :). Chociaż obchody Wydarzeń zielonogórskich trwały jakieś 2-3 godziny.


Po zakończeniu się mszy św. wszyscy zebrani w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przeszli przed dawny Dom Katolicki, czyli na teraźniejszy plac przy Filharmonii Zielonogórskiej gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.





Najpierw odbyło się oficjalne przywitanie wszystkich przybyłych na Obchody Wydarzeń Zielonogórskich w tym zasiadających w pierwszych rzędach przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, parlamentarnych oraz władz kościoła, a przede wszystkim tych którzy brali udział w tych Obronie Domu Katolickiego 30.05.1960 roku. 



     Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki wraz z małżonką. ( pierwsze od lewej strony)


   Następnie po oficjalnych przywitaniu wszystkich gości, Wojciech Kolarski przedstawiciel    Prezydenta Andrzeja Dudy odczytał list przygotowany specjalnie na tą uroczystość. 


    Najważniejszą częścią obchodów Wydarzeń Zielonogórskich było wręczenie odznaczeń, 
Krzyży Wolności i Solidarności uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobą represjonowanym. 
Odznaczenia miał wręczać Prezydent Andrzej Duda, w zamian za niego odznaczenia wręczał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. 


     
    Pierwsze odznaczenie trafiło do Krzysztofa Donabidowicza - zielonogórski fotograf, skazany na rok więzienia za udział w zamieszkach 30 maja 1960 r.


      
    Kolejne odznaczenie tym razem pośmiertne trafiło do Antoniego Ajszpura a odebrała za niego Waleriana Piotrowskiego - Skazany na cztery lata, uniewinniony przez Sąd Najwyższy w 2007 r.


Na koniec najważniejszej części obchodów 57 rocznicy Obrony Domu Katolickiego, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki podziękował wszystkim osobą zaangażowanym za organizację tych obchodów, oraz wspomniał, że o Wydarzeniach Zielonogórskich w których brało udział 5000 osób nigdy w szkole nie uczono....ale teraz to się zmieni i ta data na stałe zagości w podręcznikach historii.


Po wręczeniu odznaczeń państwowych uczestnikom Wydarzeń Zielonogórskich można było zobaczyć spektakl plenerowy pod tytułem "Ulice Wolności" przygotowany przez Lubuski Teatr 
w reżyserii Roberta Czechowskiego.



   Spektakl próbował oddać atmosferę tamtych dni, pełną zagrożenia i niepewności. Miał on nas przenieść w tamte czasy walki z Kościołem.- ale czy im się to udało, sami oceńcie? :)



Całe widowisko odbywało się na placu Powstańców Wielkopolskich, u stóp kościoła i dawnego Domu Katolickiego.


Już niedługo zapraszam na kolejną część mojej fotorelacji z Obchodów 57 rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich - Obrona Domu Katolickiego. Mam nadzieję, spodoba się wam moja fotorelacja bo starałam się żeby tak było.... Byłabym wdzięczna za jakieś komentarze co o niej myślicie. :)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieczór Panieński Anny

Witam Zapraszam na reportaż z wieczoru panieńskiego, który obył się w Niesulicach a ja miałam przyjemność wykonać z niego miłą pamiątkę dla przyszłej panny młodej. Dziękuję bardzo za sympatyczną atmosferę oraz współpracę na sesji.

Fotorelacja z korowodu Winobraniowego 2017

Witam Was Dziś chciałabym Wam pokazać jak wygląda korowód Winobraniowy w Zielnej górze. Może ktoś z Was nie był nigdy, z różnych powodów a jest ciekawy jak to wszystko wygląda, a może jest stałym bywalcem a w tym roku nie dał rady być, więc tym bardziej zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć. 😊 Winobranie jak i sam barwny korowód to już coroczna tradycja w tym mieście od wielu lat. Dni Zielonej góry (Winobranie) to największa w regionie impreza kulturalna odbywająca się we wrześniu. Podczas dziewięciu dni obchodów święta winnego grodu trwają liczne imprezy organizowane koncerty, jarmark handlowy oraz prezentacje produktów regionalnych, z których najważniejsze są lubuskie wina. Korowód Winobraniowy 2017 to już historia.Było barwnie, efektownie, kulturalnie. Kilkaset osób dumnie kroczyło za królem winobrania - Bachusem. Prezydent miasta Janusz Kubicki razem z  Bachusem jechali oldschoolowym kabrioletem alfa romeo i witali przybyłych na korodów mieszkańców miasta oraz ...

Spacerem po parku rododendronów cz. 2

Witam Dziś chciałabym się z Wami podzielić moimi wrażeniami z wyjazdu do Parku Rododendronów w niemieckiej miejscowości Kromlau. Mamy piękną złotą jesień, więc to najlepszy czas żeby zatrzymać to piękno na zdjęciach, dlatego też wybraliśmy się na przyjemny spacer po tym parku. Drzewa i większość krzewów wygląda przepięknie, aż grzechem byłoby nie mieć przy sobie aparatu  i tego nie uwiecznić . 😄 Pierwsze zdjęcie ukazuję Most Rakotz zwany też Diabelskim Mostem, w wersji jesiennej. Pozwólcie, że zacytuję tutaj słowa piosenki Seweryna Krajewskiego, który bardzo ładnie opisał tą niesamowitą porę roku. "Jesienne chmury znów pędzi wiatr w dalekie strony,w daleki świat. Zielone drzewa,które chroniły nas w żółte kolory zmienił czas. Zielone drzewa,które chroniły nas, w żółte kolory zamienił czas." W niedalekiej odległości od mostu Rakotza stoi ciekawa figura Herkulesa.  Nie wszystkie krzewy i drzewa przybrały, wtedy jak byłam jesienną barwę, więc...